Marki samochodów

Start    Marki samochodów

Oklejamy i przyciemniamy szyby we wszelkich markach i typach samochodów

BMW (Bayrische Motorem Werke - niem. Bawarskie Zakłady Silnikowe) to jedna z najpopularniejszych dziś marek samochodowych. Jednak nie od początku niemieccy inżynierowie projektowali auta. Zakład został założony w 1913 roku przez Gustava Otto i Karla Rappa i najpierw zajmował się produkcją samolotów i motocykli. Wtedy też powstało logo firmy BMW, które przedstawia stylizowany krąg śmigła w barwach Bawarii.

Dopiero w 1929 roku, BMW skonstruowało swój pierwszy seryjnie produkowany samochód - BMW 3/15. Firma niejednokrotnie stawała nad przepaścią(m.in. po I i II wojnie światowej) i mogła zniknąć z rynku. Na szczęście los był dla Niemców łaskawy.

Największy rozwój firma zawdzięcza Eberhardowi von Kuenheim. Sprawił, że BMW liczyło się już nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Dzięki wypuszczeniu przez dział BMW Motorsport takich modeli jak 3.0 CSL, M1, czy M3 E30 nasz puls niejednokrotnie wzbijał się ku górze. Ten ostatni w wersji cywilnej był niestety często „ulepszany” przez amatorów tuningu i szybkiej, agresywnej jazdy, przez co kierowcy bawarskiej marki ulegają stereotypowi piratów drogowych. Na szczęście dziś ten model zyskuje miano cenionego klasyka.

Obecnie BMW jest właścicielem m. in. Rolls-Royce'a i Mini.

BMW

Zobacz więcej Realizacje

Volvo to szwedzka marka samochodów osobowych i ciężarowych, maszyn budowlanych oraz silników. Nazwa firmy oznacza po szwedzku „obracać się”. Narodziła się w 1924 roku, gdy Gustaf Larson i Assar Gabrielson spotkali się przypadkiem w restauracji w Göteborgu.

Ich pierwszym autem był ÖV4, którego produkcję rozpoczęto w 1927 roku. Rok ten uważa się za oficjalny rok powstania marki. Założyciele chcieli, aby ich pojazdy odznaczały się wysoką jakością oraz zaawansowaniem technicznym. W 1929 roku powstał model PV651, który posiadał hydrauliczne hamulce i był wyposażony w zsynchronizowaną skrzynię biegów. W 1957 roku powstał model 120 Amazon, w którym po raz pierwszy zastosowano pionierskie rozwiązanie - trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.

W 1966 roku powstał model 144, który był uważany za najbardziej rozwinięty technologicznie samochód na świecie. Auto posiadało kontrolowane strefy zgniotu, miało hamulce tarczowe na wszystkich kołach, a pasy bezpieczeństwa pojawiły się również na tylnej kanapie. Wprowadzono w nim także urządzenie kontrolujące emisję spalin, a wkrótce także pojawił się elektroniczny wtrysk paliwa.

W 1973 roku Volvo przejął 1/3 holenderskiego DAF-a, a wkrótce po tym, Szwedzi nawiązali współpracę z Renault i Peugeotem. Dzięki prowadzeniu wielu badań i testów, Volvo zyskało status jednego z najbezpieczniejszych aut świata.

W 1999 roku połowę praw do Volvo przejął Ford, a po 11 latach nowym właścicielem Volvo Car Corporation został chiński Geely. Obecnie produkowane modele posiadają przed liczbą literę, która oznacza typ nadwozia pojazdu: C – cabrio lub coupé; S - sedan; V - kombi; XC - model uterenowiony.

Volvo

Zobacz więcej Realizacje

Audi swoją historię rozpoczyna na początku XX wieku, kiedy to w 1910 roku August Horch po licznych komplikacjach założył swoją firmę. Marka swoją nazwę zawdzięcza nazwisku założyciela (Horch - łać.słuchaj). Z kolei cztery pierścienie, to symbol połączenia się w 1932 roku, 4 marek: Audi, Horch, Wanderer i DKW. Koncern Volkswagena wykupił firmę z Ingolstadt w połowie lat 60.

Dobrze dziś wszystkim znane motto marki „Przewaga dzięki technice” pojawiło się po raz pierwszy w 1971 roku. Niemieccy inżynierowie na każdym kroku starali się nas przekonywać o słuszności tego powiedzenia. W marcu 1980 r. w Genewie, Audi zaprezentowało pierwsze auto osobowe na świecie z napędem na 4 koła - model Quattro.

W roku 1985 Audi było drugim, po Porsche, producentem samochodów na świecie, który produkował w pełni ocynkowane nadwozia. Pierwszym modelem, wyposażonym w taką karoserię było Audi 100, który od 1982 roku był również autem o najlepszym wówczas na świecie współczynniku oporu powietrza Cx=0,30.

Audi

Zobacz więcej Realizacje

Alfa Romeo jest prestiżową marką produkującą samochody o sportowym charakterze, kojarzoną raczej z ciągłymi wizytami u mechanika i podróżowaniem na lawecie. Jednak nie zawsze tak było. Firmę założył Alexandre Darracq w 1906 roku w Portello nieopodal Mediolanu, gdzie obecnie znajduje się siedziba firmy.

Początkowo nazywała się Darracq Italiana, później ALFA(Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna). Współczesna nazwa pojawiła się po I wojnie światowej, kiedy to Nicola Romeo przejął kierownictwo. W ciągu swej historii produkowała m.in. trolejbusy oraz terenówki, jednak to modele o charakterze sportowym sprawiły, że marka zyskała ogromną sławę. O szybsze bicie serca szczególnie dbają modele oznaczone symbolem QV (Quadrifoglio Verde-zielona czterolistna koniczyna).

Alfa Romeo
była pierwszą marką, w której modelach zastosowano m.in. bezpośredni wtrysk paliwa typu common rail (1997r.), zmienne fazy rozrządu (1980r.), silnik o zapłonie iskrowym z dwiema świecami zapłonowymi na cylinder (1914r.) oraz 6-cio biegową skrzynię w seryjnie produkowanym modelu (1967r.).

Od 1986 roku marka należy do koncernu Fiat.

Alfa Romeo

Zobacz więcej Realizacje

Chevrolet jest amerykańską marką samochodową, należącą do koncernu General Motors. Została założona przez szwajcarskiego kierowcę wyścigowego i mechanika Louisa Chevroleta i Wiliama Duranta, założyciela również koncernu z Detroit (do którego Chevrolet należy od 1917 roku), w 1911 roku. W tym samym roku jeszcze, zaprezentowali swój pierwszy pojazd - model Classic Six serii C, wyposażony w sześciocylindrowy silnik o imponującej pojemności 4,9L.

Wersji na temat powstania loga firmy jest wiele, jednak najbardziej prawdopodobna jest ta, kiedy to Durant zainspirował się wzorem na tapecie we francuskim hotelu, w którym zatrzymał się podczas podróży w 1908 roku i oderwał jej kawałek, celem pokazania jej znajomym myśląc, że będzie to dobry znak rozpoznawczy dla marki samochodów.

Samochody Chevroleta były dostępne w ponad 140 krajach. Liczba ta się zmniejszyła, bowiem zarząd zdecydował o wycofaniu marki z rynków europejskich do końca 2015 roku.

Chevrolet

Zobacz więcej Realizacje

Citroën francuska marka samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych założona przez inżyniera Andre Citroën w 1919 roku. Swój znaczek marka zawdzięcza daszkowemu zazębieniu kół zębatych, które to z początku produkowała dzięki wykupieniu patentu w Polsce. Potem części te były wykorzystywane m.in. przez Rolls Royce'a lub w... Titanicu.

Swój pierwszy samochód Citroën wyprodukował w 1919 roku. Ogromny sukces odniósł, kiedy w 1925 roku zainstalował kilkadziesiąt tysięcy żarówek na wieży Eiffle'a które tworzyły napis „Citroën”. Produkcja w ich zakładach przewyższyła po tym wydarzeniu łączną produkcję konkurentów - Peugeota i Renault.

W latach 30. w Warszawie powstała montowania aut Citroën'a, jednak wskutek kryzysu działała tylko przez 4 lata. Kilkadziesiąt lat po wojnie, w 1976 roku, rozwojowi firmy pomogło połączenie się z Peugeot'em i tym samym utworzenie koncernu PSA. Obydwie marki zachowały odrębność, ale wspólne badania i konstrukcje pozwoliły obniżyć koszty.

Modele Citroën'a zawsze wyróżniały się oryginalnym, kosmicznym wręcz wyglądem, nietypowym wnętrzem i ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi. Wiele z nich zdobyło tytuł Samochodu Roku, m.in. GS (1971), CX (1975) czy XM (1990).

Citroen

Zobacz więcej Realizacje

Dacia jest rumuńskim producentem samochodów osobowych i dostawczych. Firma została założona w 1966 roku (choć jej początki sięgają roku 1943) w Pitesti, a ich nazwa pochodzi od „Dacji”, nazwy krainy zamieszkiwanej przez przodków Rumunów.

Dacia usiłowała stworzyć swój pierwszy model o nazwie Mioveni, jednak w 1968 roku, zaczęli współpracę z Renault. Od tamtej pory, przez 8 lat, Dacia wykorzystywała technologię Francuzów i produkowała pojazdy na ich licencji. W 1976 roku Rumuni zdecydowali się na własną produkcję. Nie była ona do końca samodzielna, gdyż Dacia wciąż korzystała z różnych rozwiązań technologicznych, ale innych marek (np. Peugeot'a). Niestety jakość produkowanych aut pozostawiała wiele do życzenia.

W 1999 roku doszło do odnowienia współpracy z Renault, które wykupiło większość udziałów rumuńskiej marki. Przełomowym dla firmy rokiem był 2004, kiedy to wprowadzili na rynek model Logan. Pobił on bowiem wszelkie rekordy pod względem wielkości produkcji Dacii. Od tamtej pory, rumuńska marka przeżywa odrodzenie, a jej liczne modele znajdują wielu odbiorców na całym świecie.

Dacia

Zobacz więcej Realizacje

FIAT (Fabbrica Italiana Automobili Torino-włoska fabryka samochodów w Turynie) to włoski producent samochodów osobowych, dostawczych (a kiedyś także ciężarówek, maszyn rolniczych i samolotów).

Firma została założona w 1899 roku przez Giovanni'ego Aneglli'ego w Turynie. Rok później światło dzienne ujrzał ich pierwszy model – 3 1/2 HP. Marka szybko się rozwijała i do 1939 roku miała już 5 fabryk. W 1967 roku przejęła m.in. Autobianchi, 2 lata później – Ferrari i Lancię, a po kolejnych 2 latach - Abarth'a.

Do końca lat 80. Fiat przejął także takie marki jak Iveco, Alfa Romeo i Maserati. W 1989 roku, Fiat Tipo m.in. za bardzo przestronne i wygodne wnętrze oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Dla Polski współpraca z Fiatem była szczególnie ważna, gdyż w 1967 roku na warszawskim Żeraniu w fabryce FSO rozpoczęto produkcję licencyjną Fiata 125p, a 6 lat później w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej oraz Tychach – modelu 126p, gdzie później były także produkowane Cinquecento, Seicento czy Palio Weekend. Obecnie w Tychach montowany jest Fiat 500.

Fiat

Zobacz więcej Realizacje

Ford to amerykańska firma produkująca samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe. Została założona przez jedną z najważniejszych osób w historii motoryzacji - Henry'ego Forda w 1903 roku w Detroit.

Miesiąc po założeniu powstaje pierwszy samochód – model A, jednak to model T z 1908 roku był prawdziwym hitem. Przez 19 lat wyprodukowano go ponad 15 mln egzemplarzy, przez co w 1913 roku, Ford jako pierwszy na świecie wprowadził produkcje taśmową, dzięki której co 10 sekund z linii zjeżdżał nowy samochód.

W 1964 roku, Amerykanie stworzyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych aut na świecie – Mustang'a. Od niego zaczęło się określenie "Pony car", samochodu o kompaktowym nadwoziu, sportowej stylistyce i mocnym silniku.

Rozwój i sukces Forda został wkrótce przyhamowany gdy... został zmuszony do ograniczania produkcji, gdyż w razie opanowania ponad 60% rynku, urząd antymonopolowy nałożyłby na nich ogromne kary. Firma oprócz fabryk na rodzimej ziemi, budowała też liczne zakłady w różnych częściach świata, m.in. w Indiach, Argentynie, Rumunii czy Rosji.

Obecnie Ford jest właścicielem Land Rovera, Aston Martina, Volvo, Lincolna i Jaguara.

Ford

Zobacz więcej Realizacje

Peugeotfrancuska firma zajmująca się produkcją samochodów, skuterów i rowerów, a w przeszłości także ciężarówek i motocykli. Powstała w 1810 roku w Sochaux i założył ją Jean Pierre Peugeot. Przedsiębiorstwo zaczynało od odlewni stali, następnie produkowała narzędzia i artykuły żelazne.

W 1885 roku wnuk założyciela Armand, wraz ze swoim kuzynem Eugenem rozpoczęli produkcję rowerów. Pierwszy z nich stwierdził, iż firma powinna zacząć wytwarzać samochody, co doprowadziło do rozłamu między kuzynami. Pierwszy samochód, Serpollet-Peugeot, z silnikiem parowym pojawił się w 1889 roku, jednak dopiero pojazd z silnikiem spalinowym Daimlera zaprezentowany w 1891 roku okazał się trafnym posunięciem. Pierwszy motocykl skonstruowano w 1903, a pierwszą ciężarówkę w 1912 roku.

W 1929 roku powstał model 201, który rozpoczął serię oznaczeń trzycyfrowych z zerem w środku. Pierwsza cyfra oznacza klasę, a ostatnia kolejną serię. W roku 1948 ukazał się pierwszy powojenny model Peugeota – 203, którego produkowano do 1960 roku. Tuż po tym, FSO produkujące Warszawę 201, 203 i 204 po rozpoczęciu eksportu musiało zmienić oznaczenie modeli na 223/224, ponieważ Peugeot zagroził sprawą sądową.

W 1959 roku zastosowano po raz pierwszy wentylator chłodnicy, przygotowując samochody na nadchodzące korki miejskie. W 1976 roku Peugeot nabył 90% akcji Citroëna i tak powstał koncern PSA. Trzy lata później nastąpiło przejęcie europejskiej filii marki Chrysler, produkującej auta pod marką Talbot, jednak w połowie lat 80. zapada decyzja o zaprzestaniu produkcji Talbotów.

Wiele modeli Peugeota zdobyło tytuł samochodu roku: 504 (1969), 405 (1988), 307 (2002), 308 (2014).

Peugeot

Zobacz więcej Realizacje

Mercedes-Benzniemiecka marka samochodów produkowanych przez koncern Daimler AG. Pod znaczkiem trójramiennej gwiazdy produkowane są samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy.

Jej początek sięga roku 1883, kiedy to Karl Benz, Max Rose i Fredrich W. Esslinger założyli firmę Benz & Co, natomiast w listopadzie 1890 roku powstała w Cannstatt firma Daimler-Motoren-Gesellschaft należąca do Gottlieba Daimlera. Nazwa Mercedes pochodzi od imienia Mercedes Jellinek, córki Emila Jellinka, przedstawiciela Daimlera. Drogi firm Benza i Daimlera zbiegły się na skutek zmian w niemieckiej gospodarce i oficjalnie w 1926 roku powstała spółka Daimler-Benz. W takiej formie przetrwała do 1998 roku, kiedy to Niemcy postanowili wykupić większość udziałów Chryslera.

Do 2007 roku przedsiębiorstwo nosiło nazwę DaimlerChrysler, a od tego czasu nazywa się DaimlerAG. Mercedesa wyróżniała przede wszystkim jakość, innowacja i bezpieczeństwo, przez co uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych marek na świecie.

Jednymi z najpopularniejszych modeli są W198 (zwany Gullwing), W123 (potocznie nazywany Beczką), W124 (Baleron), W201 (Baby-Benz) i Klasa G. Marka odnosiła także liczne sukcesu w wielu klasach wyścigowych, m.in. w Formule 1.

Szacuje się, że znak handlowy Mercedesa jest warty 21,5 mld dolarów, co plasuje go na 3 miejscu w zestawieniu wszystkich firm motoryzacyjnych na świecie.

Mercedes-Benz

Zobacz więcej Realizacje

Volkswagen – niemiecka marka samochodów osobowych i dostawczych, należąca do koncernu Volkswagenwerk Aktien-Gesellschaft (VAG). Jego historia zaczyna się w 1931 roku, kiedy to firma Zündapp zwróciła się do Ferdinanda Porsche o stworzenie taniego auta. Nazwano go Typ 12, a rozwinięciem projektu zajęła się marka NSU i tak powstał Typ 32.

W 1934 na mocy polecenia Adolfa Hitlera, Ferdinand zaprezentował pierwszy projekt legendarnego Garbusa. Miał to być samochód tani i rodzinny, a Hitler ochrzcił go mianem „samochodu dla ludu”. Produkcja rozpoczęła się w 1941 roku, jednak nosił on nazwę KdF-Wagen, a dopiero po wojnie Typ 1 lub Beetle. Do 2003 roku, kiedy oficjalnie zakończono jego produkcję - powstało łącznie ponad 21,5 mln egzemplarzy.

W 1949 roku na bazie Garbusa powstała I generacja Transportera, potocznie zwana ogórkiem. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana Samba. Posiadała lakier w dwóch kolorach, odsuwany dach, wiele elementów chromowanych oraz 21 okien. Cieszyła się ogromną popularnością, a obecnie jest bardzo cenionym i poszukiwanym klasykiem.

W 1973 roku miała miejsce prezentacja kolejnego, bardzo popularnego modelu – Passata. Tuż po nim, zadebiutował Golf. Miał on powtórzyć sukces Garbusa i tak się też stało. Model do dziś cieszy się ogromną popularnością, a powstała w 1982 roku wersja GTI, uważana jest za jeden z pierwszych hot-hatchy.

Na początku lat 90. Volkswagen wszedł na rynek polski i od razu po tym, w Poznaniu powstała firma „Volkswagen-Poznań”, w której z początku montowano, a potem w całości produkowano wiele modeli aut koncernu Volkswagena.

W skład koncernu Volkswagen wchodzą takie marki jak Audi, Skoda, Seat, Porsche, Lamborghini, Bugatti czy Bentley.

Volkswagen

Zobacz więcej Realizacje

Škoda to czeskie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe. Początki marki sięgają roku 1895, kiedy to mechanik Vaclav Laurin i księgowy Vaclav Klement założyli firmę Laurin & Klement produkującą rowery, a od 1898 roku także motocykle.

Swoje pierwsze prototypowe auto zbudowali w 1901 roku, a seryjna produkcja trwała przez 27 lat. Wtedy przedsiębiorstwo zostało przejęte przez koncern zbrojeniowy Škoda Holding, który wytwarzał luksusowe pojazdy na licencji Hispano Suiza H6. W czasach II wojny światowej zakłady zostały dostosowane do potrzeb militarnych III Rzeszy.

Po wojnie Škoda przekształciła się w przedsiębiorstwo państwowe AZNP Mladá Boleslav. W 1964 roku Škoda wypuściła na rynek rodzinny samochód - model 1000 MB. Jego silnik znajdował się z tyłu - wykorzystano tutaj doświadczenia takich aut jak Fiat 600 czy Porsche 356. Kolejne modele Škody - 100, 110, 105, 120 i 130 - były budowane na bazie 1000 MB. W 1987 r. zaprezentowany został efekt współpracy z włoską firmą stylistyczną Bertone - model Favorit.

Współpraca z Volkswagenen rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy to Škoda dołączyła do grupy niemieckiej marki. Pierwszym modelem czeskiej marki korzystającym z niemieckiej technologii była Felicia z 1994 roku. W tym samym roku rozpoczęto montaż czeskich samochodów w zakładach Volkswagena w Poznaniu, która trwała do 2002 roku. Montowano tam m.in. Škodę Favorit, Fabię, Octavię oraz Pick-Up.

W 2007 roku otworzono fabrykę Škody w Chinach i w tym samym roku marka weszła na rynek australijski. Na początku oferowano modele Octavia i Roomster, a dzięki rosnącej sprzedaży zdecydowano się poszerzyć gamę o kolejne modele. 

Skoda

Zobacz więcej Realizacje

Seat (Sociedad Española de Automobiles de Turismo – Hiszpańska Spółka Samochodów Osobowych) to hiszpańska marka samochodów osobowych. Została założona w 1950 roku przez Narodowy Instytut Przemysłu, organizację banków oraz koncern Fiata. To właśnie włoskie auta służyły za wzór dla pierwszych modeli Seata.

Pierwszym modelem był 1400, a jego produkcja ruszyła w 1953 roku w Barcelonie. 4 lata później ruszył montaż innego modelu licencyjnego – Seata 600. Model ten był bardzo popularny, miał spełniać role typowego auta dla ludu.

W 1980 roku Fiat sprzedał swoje udziały Narodowemu Instytutowi Przemysłu i tym samym Seat stał się pierwszym, samodzielnym hiszpańskim producentem samochodów. Wtedy też gama modelowa została mocno zmodernizowana, i pojawiły się takie modele jak Ibiza, Marbella czy Malaga. Pod maską pierwszego z nich znalazł się silnik opracowany przez Porsche, co pozwoliło na umieszczenie na bagażniku samochodu napisu System Porsche.

W 1986 roku Volkswagen kupił 51% udziałów Seata. W latach 90. wzrosły one do poziomu 99%, kiedy to pojawiły się pierwsze modele, w których pod nadwoziem zaprojektowanym przez Giugiaro kryła się niemiecka technologia. Dziś najpopularniejszymi modelami Seata Ibiza, Leon i Toledo.

Seat

Zobacz więcej Realizacje

Opel to jedna z najpopularniejszych niemieckich marek motoryzacyjnych. Firma została założona przez Adama Opla w 1862 roku w Rüsselheim.

Z początku zajmowała się produkcją maszyn do szycia, a później także rowerów. Po śmierci założyciela w 1895 roku, przedsiębiorstwo zostało przejęte przez jego żonę i pięciu synów. Po 4 latach, wyprodukowano pierwszy samochód Opel-Patent-MotorWagen na podwoziu firmy Friedricha Lutzmana. Pierwszy model Opla własnej konstrukcji powstał w 1902 roku – model 10/12PS. Przed wybuchem wojny, Opel zajmował się także produkcją motocykli, a w czasie trwania konfliktu zbrojnego, obok samochodów montowano ciężarówki i produkowano części do samolotów.

Rok 1929 był dla firmy z Rüsselheim przełomowy – większość ich udziałów została wykupiona przez General Motors, do którego Opel wciąż należy. W 1989 roku Opel jako pierwszy producent w Europie wprowadził do standardowego wyposażenia katalizator.

Najpopularniejszymi modelami niemieckiej marki, były m.in. Kadett, Corsa, Vectra czy Omega. W Wielkiej Brytanii modele Opla sprzedawane są pod nazwą Vauxhall, w Australii – Holden, a Ameryce Łacińskiej – Chevrolet

Opel

Zobacz więcej Realizacje

Toyota japońska marka motoryzacyjna należąca do koncernu Toyota Motor Corp. Założycielem był w 1918 roku Sakichi Toyoda, a jego firma z początku działała w branży odzieżowej. Dział motoryzacyjny powstał w 1933 roku, a pierwszy prototyp 2 lata później.

Produkcja pierwszego modelu – AA, rozpoczęła się w 1936 roku. Rok później zarząd podjął decyzję o powołaniu nowej firmy – Toyota Motor Co. Ltd i tym samym powstało znane dziś logo marki, które przedstawia trzy owale symbolizują literę T, a całość składa się z ośmiu elementów co miało zapewnić firmie pomyślność.

Mimo wybuchu II wojny światowej, marka pracowała nad samochodem, który miałby zmotoryzować Japonię. Powstały w 1947 roku model SA, nie cieszył się jednak szczególną popularnością, a Toyota popadła w kłopoty finansowe, z których podniosła się dopiero na przełomie lat 50. i 60.

W 1966 roku powstała I generacja jednego z najpopularniejszych modeli marki – Corolli. W 2013 roku zaprezentowano już 11. generację tego modelu, a od 2007 roku wersja hatchback nosi nazwę Auris. W 1992 roku powstała IV generacja sportowego modulu Supra, którą szczególnie upodobali sobie tunerzy. Ze słynnego silnika 2JZ potrafili wycisnąć nawet 1000 KM! 5 lat później powstał model o zupełnie innej charakterystyce – Prius. Był to pierwszy na świecie masowo produkowany samochód osobowy z napędem hybrydowym.

W 2014 Toyota prowadziła do sprzedaży w Japonii model Mirai, pierwszy seryjny samochód na wodorowe ogniwa paliwowe. W 2015 roku pojawiło się także w niektórych krajach Europy.

Toyota jest jednym z największych koncernów motoryzacyjnych świata. Oprócz tego jest też właścicielem marek Lexus i Daihatsu.

Toyota

Zobacz więcej Realizacje

Kia najstarsze koreańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne produkujące samochody osobowe i dostawcze. Swoją działalność zaczęła już w 1944 roku, jednak wtedy działała pod nazwą Kyungsung Precision Industries i zajmowała się produkcją części do rowerów. Po 7 latach, zdecydowano się na wytwarzanie własnych rowerów – wtedy też zmieniono nazwę firmy na Kia Industries.

Przed wypuszczeniem swojego pierwszego samochodu dostawczego w 1962 roku – modelu K-360, koreańczycy produkowali także motocykle. Od lat 70. wiele modeli Kii powstawało na licencji Mazdy. Od 1976 roku, 1/4 akcji koreańskiej firmy należała do Asia Motors, a do końca XX wieku powstawały samochody pod ich nazwą.

W 1997 roku firma znalazła się na skraju bankructwa. Wtedy też z pomocą przyszedł Hyundai, który 2 lata później wykupił akcje Kii i stworzył spółkę Hyundai - Kia Automotive Group. Na polskim rynku, Kia pojawiła się w połowie lat 90.

Obecnie marka prężnie się rozwija i staje się potencjalnym konkurentem dla renomowanych, zachodnioeuropejskich marek.

Kia

Zobacz więcej Realizacje

Jaguar - brytyjska marka luksusowych samochodów osobowych, która powstała w 1922 roku założona przez Sir Wiliama Lyons'a, jednak pierwotnie nazywała się ona Swallow Sidecar Company i sprzedawała wózki boczne do motocykli. Pierwszy samochód Lyons'a – dwudrzwiowa limuzyna SS1, wszedł na rynek w 1932 roku. Po wojnie zdecydowano o zmianie nazwy na Jaguar, ponieważ skrót SS źle się kojarzył.

W latach 50. marka zaczęła startować w wyścigach samochodowych, m.in w 24-godzinnym Le Mans. Rok po zaprezentowaniu typowo sportowego modelu – XK120C, Jaguar odniósł pierwsze zwycięstwo w Le Mans, a współpraca z Dunlop'em zaowocowała stworzeniem hamulców tarczowych, które okazały się doskonały przepisem na kolejne wygrane. Oprócz tego marka triumfowała we Francji jeszcze 5 razy.

W 1960 r. Jaguar przejął inną brytyjską, luksusową markę - Daimler'a, która słynęła z dostarczania samochodów dla rodziny królewskiej. Rok po przejęciu Daimler'a, na rynek wszedł jeden z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych modeli marki – E-Type.

Od 2008 roku, Jaguar należy do indyjskiego koncernu Tata Motors

Jaguar

Zobacz więcej Realizacje

Nazwa "Setra" pochodzi od "selbsttragend" (self support - samowsparcie ) i odnosi się to do integralnego charakteru konstrukcji pojazdów. Niemiecka marka charakteryzowała się tym, że w latach 50tych, jako jedna z pierwszych postawiła na samodzielne skonstruowanie autobusu, podczas gdy pojazdy konkurencji nadal posiadały oddzielne podwozie i nadwozie produkowane przez różne firmy.

Możliwe jest również, że z myślą o rynkach eksportowych firma uważała, że ​​dla osób nie będących Niemcami nazwa "Kässbohrer" jest trudna do wymówienia. Do 1995 r. Firma działała pod nazwą Kässbohrer-Setra, ale w tym roku trudności ekonomiczne wymusiły sprzedaż Daimler Benz (w latach 1998-2008 znany, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, pod nazwą Daimler Chrysler). Od 1995 r. Setra należy do spółki zależnej Daimler Benz, EvoBus GmbH.

Autobusy Setra

Zobacz więcej Realizacje

SsangYong to południowokoreański producent samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Firma powstała w 1954 roku jako Hadonghwam Motor Co. i na początku produkowała auta terenowe na zlecenie amerykańskiej armii. W 1977 roku zmieniła nazwę na Dong-A Motor, natomiast obecną nazwę marka ma od 1988 roku, gdy przedsiębiorstwo zostało przejęte przez SsangYong Business Group.

SsangYong w 1991 roku nawiązał współpracę z Mercedesem w wyniku czego wiele podzespołów koreańskich modeli pochodziło od niemieckiego giganta, a kilka modeli, np. Chairman czy Istana bazowała na modelach Mercedesa. W 1998 roku SsangYong został przejęty przez Daewoo, lecz współpraca nie trwała długo. SsangYong od 2000 roku znów występował pod własną nazwą.

Pod koniec 2004 roku ponad połowę udziałów spółki wykupił chiński koncern Shanghai Automotive Industry Corporation, który rok wcześniej podpisał z SsangYongiem umowę na montaż samochodów.

SsangYong

Zobacz więcej Realizacje

Suzuki japońska marka aut osobowych, ciężarowych, motocykli oraz silników. Firma powstała w 1909 roku w momencie założenia przez Michio Suzuki założył fabrykę urządzeń tkackich w nadmorskim Hamamatsu.

Po prawie 30 latach Michio zrozumiał, że jego firma musi się rozwijać także w innych dziedzinach, więc w 1937 roku rozpoczął projektowanie auta i już po 2 latach miał parę prototypów. Pojazdy były wyposażone w silniki o pojemności mniejszej niż 0,8 litra o mocy 13 KM. Przez wybuch wojny plany zostały przerwane, a po wojnie powrócono do produkcji krosien.

W 1951 roku, kiedy nastąpiło załamanie rynku, powrócono do projektowania aut. Pierwszym pojazdem był jednak motorower „Power Free” z 1952 roku. Przez 2 następne lata osiągnięto wynik 6000 motocykli miesięcznie i firma zmieniła nazwę na Suzuki Motor Co. W 1955 roku powstał Suzulight, który posiadał wiele cech, które stały się powszechne w samochodach dopiero pół wieku później, np. niezależne zawieszenie każdego z kół.

Suzuki

Zobacz więcej Realizacje

Jeep – amerykańska marka samochodów terenowych, produkowanych przez przedsiębiorstwo Willys od 1941 roku. Na początku swoje pojazdy produkowali dla wojska, a po wojnie zaczęli sprzedaż aut cywilnych.

Pierwszy prototyp – Willys Quad powstał w zaledwie...49 dni! Do dziś jest jednym z najpopularniejszych pojazdów II wojny światowej. W 1950 roku firma Willys zastrzegła nazwę Jeep, jednak pierwszy model cywilny pojawił się już w 1945 roku - CJ2A. Istnieje wiele historii pochodzenia tej nazwy, jedną z nich jest ta, że pochodzi od Eugene the Jeep, postaci z kreskówki „Popeye", znanej ze swoich wyjątkowych sprawności i umiejętności.

W roku 1962 w modelu Wagoneer amerykański producent wprowadził pierwszą w pojeździe 4x4 automatyczną skrzynię biegów. Był też pierwszym modelem o napędzie 4x4 z niezależnym zawieszeniem kół przednich. Najpopularniejsze jednak były modele Wrangler i Grand Cherokee.

Jeep

Zobacz więcej Realizacje

Mini jest brytyjską marką produkującą małe samochody osobowe. Mini należało do British Motor Corporation i było produkowane od 1959 roku aż przez 41 lat! Przez ten czas powstały 3 generacje, a auto stało się ikoną lat 60. i pokochało je miliony ludzi na całym świecie.

W zestawieniu samochodów XX wieku zostało sklasyfikowane na 2. miejscu, ustępując jedynie Fordowi T. Samochód powstawał w różnych wariantach nadwoziowych, m.in. kombi, pickup czy van.

Sportową wersją Mini był Cooper, który startował w wielu rajdach oraz trzykrotnie triumfował w prestiżowym Rajdzie Monte Carlo.

W 1994 roku Mini, wchodzące w skład Rover Group, zostało kupione przez BMW. Po 6 latach, Niemcy sprzedali MG i Rovera, ale zostawili sobie prawa do Mini i po roku powstała nowa marka MINI, lecz nieprzypadkowo pisana dużymi literami. Ich samochody technicznie nie były powiązane ze „starymi” Mini, lecz nawiązywały do nich stylistyką. Zdania miłośników tych samochodów są jednak podzielone, nie wszyscy uważają nowe MINI za pełnoprawnego następcę tego, produkowanego przez BMC.

W 2006 roku, modele MINI przeszły facelifting, a w 2013 roku zaprezentowano 3. generację, której wygląd zmienił się już znacząco.

Mini

Zobacz więcej Realizacje

Honda to japońska marka produkująca samochody osobowe, dostawcze, motocykle oraz silniki do różnego rodzaju maszyn budowlanych i rolniczych. Powstała w 1948 roku z inicjatywy Soichiro Hondy w Tokio.

Pierwszym pojazdem marki, był rower napędzany silnikiem o pojemności 50 cm³. Następnym był motocykl, który wprowadzono do sprzedaży już rok później. Produkcją samochodów Honda zajęła się dopiero w 1953 roku – pierwszy był dostawczy T360.

W 1971 zaprezentowano Hondę Gold Wing– pierwszy motocykl z biegiem wstecznym. Rok później Japończycy zdecydowali się wprowadzić na rynek pierwszy seryjnie produkowany samochód kompaktowy – Civic'a. Osiągnął ogromny sukces rynkowy, a do dziś powstało 9 generacji tego auta.

W 1973 syn Soichiro Hondy założył własną firmę – Mugen Motorsports, która zajmowała się tuningiem aut i ścisłą współpracą z firmą ojca.

Honda, jako pierwszy producent na świecie skonstruowała w 1988 roku silnik z układem elektronicznie sterowanych faz rozrządu i skoków zaworów o nazwie VTEC. Odznaczał się dobrymi osiągami, bardzo niskim zużyciem paliwa i niższą emisją spalin.

Marka wystawiała swój zespół także w Formule 1 w latach 1964-1968, 1983-1992 (jako dostawca silników) i 2006-2008.

Honda

Zobacz więcej Realizacje

Porsche niemiecki producent samochodów sportowych z siedzibą w Stuttgarcie, którego herb możemy znaleźć w logo marki. Założycielem firmy był w 1931 roku Ferdynand Porsche, inżynier zdobywający wcześniej doświadczenie u Daimlera.

Pierwszy pojazd nazwany jego nazwiskiem powstał już w 1938 roku, ale pierwszy seryjnie produkowany samochód z logiem Porsche powstał w 1948 roku – model 356. Z początku miał on wiele wspólnych części (m. in. silnik) z popularnym Garbusem, jednak z czasem zastępowano je częściami własnej produkcji. Trwająca do dziś współpraca obu marek, rozpoczęła się właśnie wtedy. W 1947 roku, szefem firmy został syn Ferdynanda – Ferry.

Najpopularniejszy model Porsche911, powstał w 1963 roku. Miał 6-cylindrowy silnik "boxer" własnej konstrukcji umieszczony z tyłu. Auto okazało się światowym przebojem osiągając sukcesy nie tylko w sprzedaży, ale także w sporcie. 911 była pierwszym autem która wygrała słynny rajd Paryż-Dakar nie będąc przy tym samochodem terenowym. Obecnie, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aut marki.

Sukces 911 próbowano powtórzyć takimi modelami jak 924/944, 928 i 968, jednak żadnemu z nich się to nie udało.

Poruszenie wywołał model 918 zaprezentowany w 2010 roku. Do produkcji wszedł po 3 latach. Wyposażony był w silnik V8 o mocy 608 KM oraz 2 silniki elektryczne o łącznej mocy 281 KM, co sumarycznie daje imponującą moc 889 KM. Montaż tego modelu trwał przez 2 lata i zakończył się na 918 egzemplarzach.

Porsche

Zobacz więcej Realizacje

Renault – francuska marka motoryzacyjna produkująca samochody osobowe i ciężarowe. Firma została założona w 1899 roku przez braci Louis, Fernand oraz Marcel Renault, jednak pierwszy samochód autorstwa pierwszego z nich, powstał już rok wcześniej. Był to Typ A.

Wkrótce powstały następne modele, już z jednostkami zaprojektowanymi przez właścicieli firmy. Renault chciało swoje auta zareklamować przez sport, przez co w 1903 roku zginął Marcel, a wskutek choroby, 6 lat później zmarł Fernand. W czasie wojny w fabryce produkowano silniki lotnicze, samoloty, czołgi oraz amunicję.

Pierwszym powojennym modelem był 4CV, a w 1961 roku, zastąpił go najdłużej produkowany (aż 28 lat) model 4. Z kolei Renault 16 był prekursorem dzisiejszych modeli rodzinnych. Jako pierwszy samochód Renault zdobył on tytuł Samochodu Roku w 1966 roku. Był to też pierwszy samochód na świecie z karoserią typu hatchback.

Tytuły Samochodu Roku zdobyły jeszcze modele Clio (1991 r. oraz 2006 r.) oraz Scenic (1996 r.). Od 1970 we wszystkich modelach standardowo montowano pasy bezpieczeństwa.

Hitem, okazał się model 5 zaprezentowany w 1972 roku. Był to niewielki, 3- lub 5-drzwiowy, wygodny i oszczędny pojazd. Niedługo potem powstała także wyczynowa wersja 5 Turbo, która dzięki niewielkiej masie zapewniała dobre osiągi. W 1984 roku pojawił się pierwszy w Europie, jednobryłowy van – był to Espace.

Od lat 70. Renault współpracuje Dacią i od 2004 roku jest właścicielem 99% akcji rumuńskiej marki. W tym samym roku Francuzi nawiązali także współpracę z Nissanem.

Renault

Zobacz więcej Realizacje

Mazda jest japońską marką produkującą głównie samochody osobowe. Firma wywodzi się z małej firmy Toyo Kogyo Co. założonej w 1920 roku przez Jyujiro Matsuda'e, która produkowała obrabiarki.

W roku 1931 powstał pierwszy mały trójkołowiec, który okazał się bardzo udany. Przed wojną zaprojektowano kilka prototypów, jednak wkrótce zatrzymano prace, a bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę zniszczyła ponad połowę fabryki.

Pierwszym powojennym modelem Mazdy był R360 z 1960 roku. W latach 60. Mazda zaczęła eksperymentować z silnikiem Wankla, w którym tłok wirował wewnątrz cylindra. W ten sposób w 1967 roku powstał ich pierwszy model z tymże motorem – 110S Cosmo.

W 1978 roku zadebiutował model RX-7 który odniósł duży sukces i doczekał się 3 generacji. Ostatnią z nich szczególnie upodobali sobie tunerzy z Japonii i USA. Jej silnik o pojemności zaledwie 1,3 litra przy pomocy 2 turbosprężarek generował seryjnie nawet 280 KM!

W roku 1984 firma przyjęła nazwę Mazda Motor Corporation. Mazda odniosła jeden z największych sukcesów, gdy w 1989 roku zaprezentowała światu model MX-5 - mały, dwuosobowy roadster. Dzięki niskiej masie, dobremu wyważeniu i stosunkowo niewielkiej mocy dawała ogromną satysfakcję z jazdy. W 2014 roku została zaprezentowana 4. generacja MX-5.

W roku 2008 koncern otworzył w Warszawie swoje przedstawicielstwo, jako część struktury Mazda Motor Europe, po tym jak na początku XXI wieku wycofał się z polskiego rynku.

Mazda

Zobacz więcej Realizacje

Lexus japońska marka luksusowych samochodów osobowych należąca do Toyoty. W 1983 roku, prezes koncernu z Kraju Kwitnącej Wiśni ogłosił plan stworzenia ekskluzywnej linii aut, które mogłyby konkurować z limuzynami z zachodniej Europy.

Lexus nie był jednak jedyną marką w Japonii, która wpadła na ten pomysł i swój pierwszy samochód (LS 400) wprowadziła w 1989 roku, już po prezentacji Acury i równocześnie z Infiniti. Nazwa marki miała kojarzyć się z luksusem i elegancją.

Pierwszy samochód sportowy Lexusa, model SC z 4-litrowym silnikiem V8, wprowadzono na rynek 2 lata później, a sportowo-użytkowy model LX, bazujący na Toyocie Land Cruiser, w 1996 roku.

Co ciekawe, Lexusa na japońskim rynku można kupić...dopiero od 2005 roku! Rok później firma w swoim flagowym modelu LS jako pierwsza zamontowała system automatycznego parkowania. Japończycy tak oczarowali międzynarodowe jury pokazem, gdzie tenże model bez pomocy kierowcy parkował między filarami ustawionymi z kieliszków do szampana, że ci postanowili przyznać mu tytuł World Car Of The Year 2007.

Obecnie inżynierowie Lexusa ulegają panującym trendom i większość ich modeli można kupić w wersji hybrydowej.

Lexus

Zobacz więcej Realizacje

Hyundai to południowokoreański koncern motoryzacyjny. Jego początki sięgają 1947 roku, kiedy to Chung Ju-Yung założył firmę Hyundai Engineering and Construction (największą wtedy firmę budowlaną). Dopiero 20 lat później powstała spółka Hyundai Motor Company, której celem było produkowanie samochodów. Nazwa oznacza w rodzimym języku nowoczesność (Hyeondae), a logo ma symbolizować uścisk dłoni dwojga ludzi.

Pierwszy samochód powstał rok później. Nazywał się Cotina i bazował na modelu Forda – Cortinie. Model Pony był ich pierwszym samodzielnie skonstruowanym pojazdem (1974 r.), ale współpraca z Fordem trwała do 1985 roku. Na rynek europejski marka weszła na przełomie lat 70. i 80.

Pod koniec XX wieku, Hyundai przejął ponad połowę akcji Kii i powstał koncern Hyundai-Kia Automotive Group z siedzibą w Seulu. W przeszłości samochody koreańskiej marki były znane z ponadprzeciętnej trwałości, jednak jakość materiałów wewnątrz pojazdów pozostawiała wiele do życzenia.

Obecnie Hyundai postrzegany jest coraz lepiej. Stale rozwija i unowocześnia swoja gamę pojazdów, stawiając głównie na ich bezawaryjność. W wielu przypadkach przewyższa pod tym względem swoich rywali z Europy czy Stanów Zjednoczonych.

Hyundai

Zobacz więcej Realizacje

Mitsubishi jest japońskim przedsiębiorstwem założonym w 1870 roku przez Yataro Iwasakiego, które działa m.in. w branży lotniczej, zbrojeniowe, a co nas najbardziej interesuje – samochodowej. Nazwa oznacza po japońsku „3 diamenty” i odzwierciedla to w swoim logo.

Początki firmy były związane z żeglugą i transportem, a od 1917 roku rozpoczęto produkcję samochodów. Pierwszym modelem Mitsubishi był A. Główny zamysł był taki, aby był wytrzymały i mało palił. Niestety nie odniósł sukcesu przez zbyt wysoką cenę i jego produkcja zakończyła się po wytworzeniu zaledwie 22 egzemplarzy. Po tym, zaczęli budować ciężarówki i auta użytkowe.

Pierwszym powojennym samochodem osobowym był w 1960 roku model 500, który tym razem już odniósł sukces. Po 10 latach została wydzielona spółka Mitsubishi Motors Corporation i w 1973 roku powstaje pierwsza generacja jednego z najpopularniejszych modeli marki – Lancera.

Automaniakom szczególnie przypadła do gustu usportowiona wersja Lancera, Evolution, która przez lata rywalizowała z inną legendą, Subaru Imprezą, w rajdowych mistrzostwach świata. Popularny „EVO”, pojawił się jednak na rynku dopiero w 1992 roku, doczekał się 10 generacji i jego koniec nastąpił w 2015 roku.

Mitsubishi nie zapowiedział zaprojektowania kolejnej generacji tego wspaniałego auta.

Mitsubishi

Zobacz więcej Realizacje

FSO (Fabryka Samochodów Osobowych) to polskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne powstałe w 1948 roku na warszawskim Żeraniu.

Polski rząd po II wojnie światowej pragnął odbudować ojczysty przemysł motoryzacyjny i chcąc powrócić do współpracy z Fiatem sprzed wojny rozpoczęto pod koniec lat 50. budowę fabryki w Warszawie w związku z negocjacjami z południową marką. Niestety w 1949 roku przez pogłębiającą się „zimną wojnę”, Włosi zerwali negocjacje, a nowym partnerem rozmów zostało ZSRR.

6 listopada 1951 roku zjechała z taśmy montażowej pierwsza Warszawa M-20 (na wzór radzieckiej Pobiedy M-20). Pierwszym w pełni polskim samochodem powstającym na Żeraniu, była Syrena, którą zaczęto produkować w 1957 roku. Prototypowy model Syreny - Sport został okrzyknięty najładniejszym samochodem zza żelaznej kurtyny. Wkrótce dawne negocjacje z Fiatem zostały wznowione i w 1967 roku na włoskiej licencji powstał Fiat 125p.

W połowie lat 90. FSO nawiązało współpracę z Daewoo, a od 2004 roku produkowano modele koreańskiej marki pod logiem FSO. W 2011 roku, po wygaśnięciu licencji na produkcje Chevroleta Aveo, fabryka na Żeraniu została zamknięta i część hal montażowych zburzono.

FSO

Zobacz więcej Realizacje

Smart to niemiecki producent małych samochodów, powstały w 1994 roku i należący do koncernu DaimlerChrysler. Pomysłodawcą stworzenia marki był założyciel firmy Swatch (produkującej zegarki) – Nicolas Hayek. Nazwa przedsiębiorstwa wzięła się z połączenia pierwszej litery współpracujących marek Swatch i Mercedes oraz słowa „art”, ponieważ auta Smarta miały zwracać uwagę i być niebanalne.

Założenia były proste: auto miało być małe, dwuosobowe, z bagażnikiem pozwalającym zmieścić skrzynkę piwa i siatkę zakupów, a przy tym tani i bezpieczny. Silniki montowane były w Berlinie, a fabryka powstała w Lotaryngii.

Pierwsze Smarty modele ForTwo, zjechały z taśmy produkcyjnej w 1998 roku i wtedy też drogi obu udziałowców się rozeszły, z Mercedes wykupił od szwajcarskiego biznesmena jego udziały. Rok później zaprezentowano model Roadster, a w 2004 roku wersję czterodrzwiową ForFour. Niestety produkcja tych 2 ostatnich została niebawem zawieszona z powodu problemów finansowych marki.

Od 2002 roku firma Smart GmbH współpracuje z firmą Brabus, która tuningowała fabryczne modele Smarta, podnosząc moc silników i modyfikując elementy zawieszenia. Wtedy też zmieniono nazwę i logo firmy,a rok później pojawiła się II generacja modelu ForTwo. Od swojego poprzednika różniła się jednostką napędową oraz zmieniono zawieszenie.

Od 2014 roku powstaje już III generacja tego modelu oraz II generacja ForFour. Technicznym bliźniakiem dla obu modeli jest trzecia, generacja Renault Twingo.

Smart

Zobacz więcej Realizacje

Nissan japoński producent samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów należący do koncernu Nissan Motor Co. Początki marki sięgają 1911 roku, kiedy to w Tokio Masujiro Hashimoto założył firmę Kwaishinsha. Zdobywając doświadczenie w USA, skonstruował swoje pierwsze auto o nazwie DAT (nazwa pochodzi on pierwszych liter nazwisk osób wspierających projekt). Z kolei DATTO po japońsku oznacza "uciekający zając", więc na maskach pierwszych modeli DAT-a i kilku późniejszych Datsunów widniała figurka biegnącego zająca.

W 1919 roku powstała firma Jitsuyo Jidosha, która po 7 latach dołączyła do Kwaishinsha. Dopiero w 1934 roku, firma zmieniła nazwę na Nissan. Po wojnie, przedsiębiorstwo ogarnęło kryzys, z którego koncern wyszedł przy współpracy z brytyjskim Austinem. Niedługo potem Nissan został drugim co do wielkości producentem aut w Japonii.

W 1983 roku ostatecznie zaprzestano stosowania nazwy Datsun, a Nissan, który do tej pory był zarezerwowany dla ciężarówek, stał się nazwą dla wszystkich aut koncernu. W 1989 roku Nissan stworzył swoją luksusową markę przeznaczoną na rynek amerykański – Infiniti.

Od 1999 roku, Japończycy współpracują z francuskim Renault. Najpopularniejsze modele Nissana to Micra, Qashqai, Skyline (szczególnie uwielbiany przez tunerów i drifterów) oraz jego następca - GT-R.

W 2014 roku firma wyprodukowała ponad 5 mln pojazdów, co było najlepszym wynikiem w historii marki.

Nissan

Zobacz więcej Realizacje

Ford Mustang to amerykański samochód produkowany przez Forda. Pierwotnie wymyślony przez Lee Iacoca jako wyzwanie między samochodem osobowym, a sportowym, który z pewnością spodoba się kobietom.

Mustang zadebiutował w 1964 roku w cenie 2368 USD, a roczna sprzedaż szacowana była na 100 000 USD. Sprzedaż w pierwszym roku wyniosła ponad 400 000 sztuk i milion w ciągu dwóch lat.

Mustang stworzył klasę amerykańskich samochodów typu "pony car", wyróżniającą się jako niedrogie sportowe coupe z długimi maskami i krótkimi tylnymi pokładami. Dał początek takim konkurentom jak Chevrolet Camaro, Pontiac Firebird, AMC Javelin.

Pierwotnie był oparty na platformie północnoamerykańskiego Forda Falcona drugiej generacji - samochodu kompaktowego. Oryginalny dwumiejscowy samochód koncepcyjny Ford Mustang I z 1962 r. przekształcił się w czteromiejscowy samochód koncepcyjny Mustang II z 1963 r. Mustang przeszedł kilka transformacji do obecnej szóstej generacji.

Ford Mustang

Zobacz więcej Realizacje

Tesla, Inc. (wcześniej Tesla Motors, Inc.), to amerykańska firma motoryzacyjna i energetyczna z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii. Firma specjalizuje się w produkcji samochodów elektrycznych. Obsługuje wiele zakładów produkcyjnych i montażowych, takich jak Gigafactory w pobliżu Reno w stanie Nevada oraz główny zakład produkcyjny pojazdów w fabryce Tesla w Fremont w Kalifornii. Od marca 2019 r. Tesla sprzedaje samochody Model S, Model X i Model 3. Aktualnie marka przyjmuje rezerwacje na modele Y, Roadster (2020), i Semi. Tesla sprzedaje również akumulatory Powerwall, Powerpack, i Megapack.

Firma Tesla została założona w lipcu 2003 roku przez inżynierów Martina Eberharda i Marca Tarpenninga pod nazwą Tesla Motors. Nazwa firmy jest hołdem dla inżyniera Nikoli Tesli. Na początku finansowania w Serii A do Tesli Motors dołączyli Elon Musk, J. B. Straubel i Ian Wright, którzy z mocą wsteczną mogą nazywać się współzałożycielami firmy. Musk, który wcześniej pełnił funkcję prezesa i jest obecnie dyrektorem generalnym, powiedział, że wyobraża sobie Tesla Motors jako firmę technologiczną i niezależnego producenta samochodów, której celem jest ostatecznie oferowanie samochodów elektrycznych po cenach przystępnych dla przeciętnego konsumenta. Tesla Motors skróciła swoją nazwę do Tesli w lutym 2017.

Tesla

Zobacz więcej Realizacje

Amerykański koncern zajmujący się produkcją luksusowych samochodów. Firmę założył Henry Leland w 1917 roku w Michigan. Niecałe pięć lat po jej powstaniu została kupiona przez Forda za 8 milionów dolarów. W aktualnej ofercie przedsiębiorstwa znajdują się dwa sedany (Continental i MKZ), trzy crossovery (MKX, MKT, MKC) i jeden SUV (Navigator). Od wielu lat Lincolny służą jako oficjalne modele, którymi jeździ prezydent USA.

Lincoln

Zobacz więcej Realizacje

Część japońskiego koncernu Nissan, zajmująca się produkcją luksusowych samochodów. Firma rozpoczęła sprzedaż swoich aut w 1989 roku w USA. Początkowo była obecna jedynie na rynku amerykańskim i na Bliskim Wschodzie, ale szybko wyruszyła na podbój reszty świata i od kilku lat modele producenta są rozprowadzane w ponad 50 krajach. W 2012 roku przeniesiono centralę Infiniti do Chin, największego nabywcy w tej części globu. 

Infiniti

Zobacz więcej Realizacje

Land Rover to założone siedemdziesiąt lat temu w Wielkiej Brytanii przedsiębiorstwo motoryzacyjne, znane jako producent samochodów terenowych. Należy do koncernu Jaguar, razem z którym został wcielony do indyjskiego Tata Motors w 2008 roku. Obecnie w katalogu marki znajdziemy modele, takie jak Discovery, Range Rover Sport i Range Rover Evque.

Land Rover

Zobacz więcej Realizacje

Amerykańska marka produkująca samochody osobowe, sportowe i pick-upy, należąca do Chrysler Group. Została założona niemal 120 lat temu w Michigan. Siostrzana marka Dodge’a, Plymouth, została wycofana z rynku w 2001 roku. Najsłynniejsze modele firmy to Grand Caravan, Challenger, Neon i Caliber.

Dodge

Zobacz więcej Realizacje

Włoski producent samochodów luksusowych, którego powstanie datuje się na 1914 rok. Na początku przedsiębiorstwo zajmowało się przede wszystkim projektowaniem aut rajdowych, ale po tragedii w 1957 roku wycofało się z wyścigów i rozpoczęło sprzedaż modeli GT. Dziesięć lat później koncern został przejęty przez Citroëna. W latach 90-tych Fiat kupił markę, aby następnie sprzedać ją Ferrari. W 2016 roku Maserati wprowadziło na rynek 40 tysięcy egzemplarzy swoich samochodów.

Maserati

Zobacz więcej Realizacje

Najwyższa jakość i trwałość

Używamy najlepszych folii dostępnych na rynku!


Oferujemy szeroki wybór kolorów i struktur - możemy zastosować folie matowe, błyszczące, metaliczne, perłowe, folie strukturalne i folie specjalne. Obecnie dysponujemy również foliami matowymi z elementami metaliku, które pozwalają osiągać świetne efekty wizualne, nie tylko matując nadwozie i podkreślając jego kształty, ale także pomogą uzyskać interesujące wykończenie. Stosujemy folie wiodących i cenionych producentów.

Przyciemniamy szyby bezinwazyjnie, metodą która w żaden sposób nie narusza elementów samochodu - nie wyciągamy szyb, nie dementujemy tapicerki, nie ingerujemy w elektronikę.

W świetle obowiązujących przepisów przednie i przednie boczne szyby pojazdów powinny mieć współczynnik przepuszczalności światła nie mniejszy niż 70%. Jeżeli pojazd nie spełnia tych wymagań, nie przejdzie przeglądu technicznego.

Przyciemnianie szyb Gliwice

Opinie naszych klientów

Zobacz co mówią o nas Ci, którzy skorzystali z naszych usług przyciemniania szyb / stylizacji samochodów oraz innych usług.


Nowości

Najnowsze informacje oraz oferty na naszej stronie.


Nowy rok Nowi My

Nowy rok Nowi My

Wraz z nowym 2018 rokiem dokonaliśmy niemałej przemiany w dziejach naszej firmy. Po wielu latach świadczenia usług w Gliwicach przy ul. Toszeckiej, skąd…

Czytaj więcej
Przyciemniamy szyby tylko przy użyciu najlepszych produktów

Przyciemniamy szyby tylko przy użyciu najlepszych produktów

Oprócz wieloletniego doświadczenia, w naszej pracy równie ważnym czynnikiem są materiały i przybory, których uzywamy do przyciemniania…

Czytaj więcej
Obserwuj nas w mediach społecznościowcych. Wkrótce ruszają konkursy

Obserwuj nas w mediach społecznościowcych. Wkrótce ruszają konkursy

Serdecznie zapraszamy naszych wszystkich "followersów" do obserwowania naszych fanpagów zarówno na Facebooku jak i Instagramie.…

Czytaj więcej

Marki samochodów

Oklejamy i przyciemniamy szyby we wszelkich markach i typach samochodów

Jesteś dealerem samochodów osobowych?
Współpraca z salonami oraz komisami.



  • Napisz jak mamy się do Ciebie zwracać
  • Wpisz właściwy numer telefonu lub adres e-mail





  • Napisz jak mamy się do Ciebie zwracać
  • Nazwa Twojego salonu / firmy (opcjonalnie)
  • Wpisz właściwy numer telefonu
  • Wpisz właściwy adres e-mail
  • Opisz formę naszej współpracy
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Darkstudio Dariusz Halecki z siedzibą w Gliwicach, w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie przesłane za pośrednictwem powyższego formularza.
Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem/am się z poniższą informacją:
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Darkstudio Dariusz Halecki z siedzibą w Gliwicach ul. Tarnogórska 12, 44-100 Gliwice, NIP: 969-113-17-48. Możesz skontaktować się z naszym Studiem wysyłając wiadomość e-mail na następujący adres: info@darkstudio.pl. Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu obsługi tego zapytania; a jeśli wyraziłeś na to zgodę, będziemy przekazywać Ci interesujące informacje o nowościach w ofercie. Możemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom realizującym usługi w naszym imieniu lub podmiotom odpowiedzialnym za obsługę Twojego zapytania. Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe do czasu cofnięcia przez Ciebie zgody na ich przetwarzanie, bądź też tak długo, jak będzie to konieczne do utrzymywania kontaktu w związku z obsługą Twojego zapytania.
W każdej chwili masz prawo zażądać od nas dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania; wnieść sprzeciw wobec ich przetwarzania; otrzymać od Administratora swoje dane osobowe w ustrukturyzowanym formacie powszechnie nadającym się do użytku maszynowego oraz przesłać je innemu administratorowi (prawo do przenoszenia danych osobowych). Możesz cofnąć wyrażoną zgodę na przetwarzanie danych osobowych wysyłając stosowną wiadomość e-mail na adres: info@darkstudio.pl lub też wnieść skargę do właściwego organu nadzorczego, jeżeli uznasz, że przetwarzane przez Administratora dane naruszają obowiązujące w tym zakresie przepisy prawne. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi Twojego zapytania. Całość polityki prywatności

Chcę otrzymywać powiadomienia o nowościach w ofercie handlowo-usługowej Darkstudio przesyłanych drogą eletroniczną przez nas lub podmioty powołane przez nas do tego celu.

Wyrażenie zgód oznaczonych gwiazdką () jest wymagane przed wysłaniem tej wiadomości.